İçeriğe geç

Öğrenme Teknolojilerinde Trendler 2021

COVID-19’un dünyayı etkisi altına almasıyla, dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar, kesinti ve iş dinamiklerinin yol açtığı zorlukların üstesinden gelmek için işlerini nasıl yürüteceklerini, nasıl eğiteceklerini ve çalışanlarını nasıl donatacaklarını yeniden düşünmek zorunda kalıyor. Kuruluşlar, çalışanlarını vasıflandırmak ve yeniden vasıflandırmak için önümüzdeki yıl için nasıl hazırlanıyor? Önümüzdeki yıl ve sonrasında öğrenme ortamını yeniden şekillendirecek bazı temel trendlere bakacağız.

1. Yapay Zeka

Birkaç anket, Yapay Zekanın (AI) büyümeye devam ettiğini ve önümüzdeki yıllarda teknoloji alanında bir numaralı trend olmaya devam edeceğini gösteriyor. 

2. Öğrenme Analitiği

Öğrenme analitiği, Büyük Verinin eğitimde geleneksel nicel yöntemlerle buluştuğu yerdir. Hükümetler, üniversiteler, test kuruluşları ve Massive Open Online Course sağlayıcıları, öğrenciler ve nasıl öğrendikleri hakkında veri topluyor. Bununla birlikte, öğrencilerin gerçek niyetini yakalamaya yardımcı olan araçların, yöntemlerin ve algoritmaların ortaya çıkmasına kadar çoğunlukla kullanılmamıştır.

Öğrenme analitiği, öğrenci performansının temel göstergelerini ölçmeye yardımcı olur ve öğrencilerin güçlü yönlerini ve üzerinde çalışabilecekleri gelişim alanlarını anlamalarına yardımcı olur. Öğrenme analitiği, dijital ortamda daha fazla öğrenme gerçekleşirken 2021’de önemli bir rol oynayacak.

3. Kişiselleştirilmiş Öğrenim

Basit terimlerle kişiselleştirilmiş öğrenme, performansın yanı sıra öğrenci seçimine dayalı öğrenme içeriği ve etkinlikleri sağlamak anlamına gelir. Öğrencilerin seçtikleri öğrenme modüllerini almalarına yardımcı olmak için, öğrenme yolları, ön değerlendirmeler veya önceki seçimlere dayalı olarak önerilen öğrenme yolları ile birlikte kullanılır.

Kişiselleştirilmiş öğrenmenin 2021’de de en önemli trend olmaya devam edeceğine inanıyoruz.

4. Uyarlanabilir Öğrenme

Uyarlanabilir öğrenmede, öğrenmenin kişiselleştirilmesi, algoritmalar, güvene dayalı değerlendirmeler ve eğitime yetkinlik haritalaması kullanılarak gerçekleşir.

Uyarlanabilir öğrenme ile çalışanlar esnek öğrenme programlarına sahip olabilir. Öğrenciler kendi öğrenme yollarını seçebilirler. Öğrenciler içerikten kendi hızlarında öğrenebilirler. Dolayısıyla çalışanlar bu eğitimi tamamlanması gereken bir görev olarak değil fırsat olarak algılarlar.

5. Öğrenme Deneyimi Platformları

Öğrenme deneyimi platformları veya LXP’ler, çalışanların bir sonraki seviyeye ölçeklenmesine yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş etkileşimli öğrenme deneyimleri sağlamak için kuruluşlar tarafından giderek daha fazla kullanılmaktadır. LXP uygulamasının amacı, öğrencilere konu uzmanlığı alışverişinin kolay ve açık olduğu bir platform sağlamaktır. LXP’ler, öğrenci odaklı olmaktan ziyade yönetici tarafından yönlendirilen geleneksel LMS’lere giderek daha iyi bir alternatif olarak görülüyor.

LXP’ler daha da büyüyecek ve gelecek yıllarda daha birçok öğrenci dostu özellik ekleyecektir.

6. Mikro Öğrenme Platformları

Mikro öğrenme platformları geçen yıl büyüdü ve öğrencilerin etkili küçük boyutlu öğrenmeye erişmeleri için güçlü bir araç olarak büyümeye devam edecek. Artık öğrencilerin konuları hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmelerine yardımcı olmayı amaçlayan birkaç mikro öğrenme platformu var. Bazıları temel stratejileri olarak değerlendirmeyi kullanırken, diğerleri öğrenmeyi kalıcı kılmak için kursları ve oyunlaştırmayı kullanır. Vurgu performans üzerineydi ve bu, kuruluşların zengin ödüller kazanmasına yardımcı oluyor.

Şimdi 2021 ve sonrasına hakim olacak öğrenme içeriği trendlerine bakalım.

Öğrenme İçeriği Eğilimleri

1. Sanal Sınıf Eğitimi

2.  Mikro öğrenme

3. Oyunlaştırma ve Oyuna Dayalı Öğrenme

4. Sanal Gerçeklik

5. Katalog Kursları

6. Sürekli Öğrenme Yolculukları

7. Video Tabanlı Öğrenme

8. Sosyal ve İşbirlikçi Öğrenme

9. Daha Akıllı İçerik İyileştirme

Referanslar:

Kaynak için tıklayınız.

[1] Mikro Öğrenme Müdahaleleri ile Eğitim Sonuçları Nasıl İyileştirilir? (Harici bir siteye bağlantılar.)

[2] Kurumsal Oyunlaştırmanın 5 Temel Faydası

Kategori:Uncategorized

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın