İçeriğe geç

Harmanlanmış Öğrenme, Karma Öğrenme, Hibrit Öğrenme, Çevrimiçi Öğrenme Farkları

2021 – 2022 Eğitim ve Öğretim Döneminin başlaması ile birlikte en büyük soru MEB ve Yüksek Öğretimde’de öğrenme ortamları ve yöntemleri hakkında oldu.

Çocuklarımız okula gitmesi gerekiyordu. Sınıfları ikiye bölme, zorunlu olmayan yüzyüze modelleri ya da çevrimiçi ortamlardan eşzamanlı/eş zamansız öğrenme imkanları sunulmaya başlandı. Bunların hepsi tartışılabilir. Fakat bu yazıda kavram karmaşasını önlemek amacı ile açıklamalar yer almaktadır.

Yükseköğretim Kurulu tarafından Ağustos 2021 ‘de Küresel Salgında eğitim ve Öğretim Süreçlerine Yönelik Uygulamalar Rehberi yayınlandı. Hazırlayanların eline sağlık. Öğretim elemanları ve yöneticiler için bir kolaylık sağlayacaktır. Bu rehberde birkaç yerde geçen bir ifade yer almaktadır. ……

Yükseköğretim Kurulu tarafından Ağustos 2021 ‘de Küresel Salgında eğitim ve Öğretim Süreçlerine Yönelik Uygulamalar Rehberi yayınlandı. Hazırlayanların eline sağlık. Öğretim elemanları ve yöneticiler için bir kolaylık sağlayacaktır. Bu rehberde birkaç yerde geçen bir ifade yer almaktadır. ……

Yükseköğretim Kurulu tarafından Ağustos 2021 ‘de Küresel Salgında eğitim ve Öğretim Süreçlerine Yönelik Uygulamalar Rehberi yayınlandı. Hazırlayanların eline sağlık. Öğretim elemanları ve yöneticiler için bir kolaylık sağlayacaktır. Bu rehberde birkaç yerde geçen ……harmanlanmış (hibrit) öğrenme …….. ifadesi yer almaktadır.

Bu ifade de aslında iki farklı kavram bir arada kullanılmış. Karma (Hibrit) Öğrenme aslında tam anlatılmak isteneni ifade edecektir.

Çevrimiçi Öğrenme Nedir? Çevrim içi öğrenme ya da e-Öğrenme; İnternet teknolojileri, TV, hücre telefon vb. elektronik ortamlarda, eğitimin materyalinin metin, ses, hareketli video, stil grafikleri, animasyon gibi elektronik araçlarla dağıtılması ile gerçekleşen öğrenme ve öğretim faaliyetine verilen addır. Kullanılan çoklu ortam teknolojisi ile veri değiş-tokuşu ve işbirliği kolay sağlanmaktadır. Öğrenciler konumlandırmadan uzaktırlar, kendi imkanları ile çevrim içi derslere eş zamanlı veya eş zamansız olarak erişirler (Özkul, 2003; Morrison, 2003; Wright, 2005; Gondon ve Lin, 2005; Watkins, 2005; Dabbagh ve Banan-Ritland, 2005) (https://web.archive.org/web/20080804133517/https://www.eogrenme.net/index.php?option=com_content&task=view&id=62&Itemid=9)

( Blended ) Harmanlanmış öğrenme veya harmanlanmış sınıf
“Harmanlanmış öğrenme” terimi, farklı öğrenme modellerinden oluşan bir kategoriyi ifade eder. Harmanlanmış öğrenme modelleri, gerçek mekanda bir yerde yüz yüze eğitim ve çevrimiçi öğretimin uyumlu, entegre bir kombinasyonunu kullanır. Karma öğrenme ile eğitmenler, yüz yüze eğitimi çevrimiçi öğrenme etkinlikleriyle birleştirir. Öğrenciler bazı bileşenleri çevrimiçi olarak tamamlar ve diğerlerini yüz yüze sınıfta yapar.

Hibrit öğrenme, hibrit sınıf veya hibrit öğretim (Hybrid learning, hybrid classroom, or hybrid teaching)
Karma bir öğrenme modelinde, fakülte, kursun hangi bölümlerinin en iyi çevrimiçi öğretileceğine ve hangilerinin yüz yüze ders saati için en uygun olduğuna karar verir ve tüm öğrenciler aynı çevrimiçi ve yüz yüze öğrenme kombinasyonunu izler. Hibrit öğrenme, bazı bireylerin şahsen, bazılarının ise çevrimiçi olarak katıldığı bir eğitim yaklaşımıdır. Eğitmenler ve kolaylaştırıcılar, video konferans gibi teknolojileri kullanarak uzaktan ve yüz yüze öğrencilere aynı anda eğitim verir.

Maalesef bu kavramlar bu aralar birbiri yerine kullanılıyor. Aşağıdaki özetlenmiş bilgi yer alan kaynakları inceleyebilirsiniz.

https://www.leadinglearning.com/hybrid-vs-blended-learning/

https://elearningindustry.com/6-blended-learning-models-blended-learning-successful-students

What blended learning is – and isn’t
https://www.anewspring.com/blended-and-hybrid-learning/
https://www.panopto.com/blog/blended-learning-hybrid-learning-flipped-classroom-whats-difference/
Ters Yüz Sınıf Modeli – Khan Akademi
Kategori:Uncategorized

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın