İçeriğe geç

Açıköğretim Sisteminde e-Sınav Dönemi

Pandemi ile açıköğretim programlarındaki değerlendirme yönteminde değişiklik oldu. Öğrenciler dijital ortamda yapılan sınavlar ile tanıştı. Yani çevrimiçi(online) sınavı bir milyona yakın öğrenci deneyimlemiş oldu. Bu sınavların geçerlilik ve güvenirliliği konusunda tatışmalar elbette henüz bitmedi Fakat pandemi döneminde tüm yükseköğretimde değerlendirmenin online ortamda olduğunu unutmamak gerekiyor. Yani bu tartışma yapılacaksa tüm üniversitelerin değerlendirmelerini göz önünde bulundurarak yapılmalıdır.

Yapılacak sınavlar örgün sistemde kitap açık sınav uygulamalarına benzer olacak. Böyle bir sınava giren öğrenciler çok iyi bilir ki çalışmadıysanız sınavda kitap bile açık olsa bir kaç soru dışında bir işe yaramayacaktır. Kalıcı öğrenme için üniversitelerin sunduğu öğrenme malzemelerini mutlaka çalışmak gerekmektedir.

Akla gelen soru kopya çekmek mümkün mü ? sorusu olacak. Kurumlar değerlendirme yaparken farklı sorgular ile bunu kontrol edeceklerdir. Burada yine örgün örneğini göz önünde bulundurmak lazım. Kopya çekecek öğrenci bir yolunu bulacak ya da kopya çekmeyi deneyecektir. Süre kısıtlaması ve işaretlenen bir soruya tekrar geri dönülmemesi gibi kısıtlar sayesinde kopya çekme zorlaştırılmış. Pandemi süreci uzayacak olursa farklı online değerlendirme modellerini kurumlar uygulamaya başlayacaklar. Ödev, açık uçlu soru, kısıtlı sürede online sınavların yapılması, aynı anda aynı dersten sınavların olması gibi seçenekler gelebilir.

Anadolu AÖF – Yaz Okulu Sınavı 5 Eylül – 9 Eylül 2020 tarihleri arasında

Açıköğretimde en çok öğrenciye sahip kısaca amiral gemizi olan Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin aktif öğrencilerin neredeyse yarısının kayıt olduğu yaz okulunun sınavları başladı.

Yeni Koronavirüs önlemleri kapsamında, Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin Yurtiçi ve Yurtdışı Programlarının 2019-2020 Öğretim Yılı Yaz Okulu Sınavları, İnternet tabanlı ortamlarda çevirimiçi yapılacaktır. Yaz Okulu Sınavları, 05 Eylül 2020 Cumartesi gününden başlayarak 09 Eylül 2020 Çarşamba günü 23.59’a kadar (Türkiye saatiyle) 5 gün erişime açık olacaktır.

Sınavlarınızda her bir ders 30 sorudan oluşacak ve her bir dersi cevaplamanız için süreniz 40 dakika olacaktır. Her ders için sınavda soru sayısı 20’den 30’a çıkarılmış.

Sınav başladığında ekranda yalnızca bir soru görünecektir.
Soruyu cevaplandırarak ya da boş bırakarak bir sonraki soruya ilerleyebileceksiniz.

Sorular arasında ileri ya da geri gidilme imkânı olmadığı için işaretleme yapmadan geçtiğiniz soru boş bırakılmış olarak kabul edilecektir.

5 Eylül’den itibaren, sınavınızı tamamlayamadan oturumunuz herhangi bir nedenle (elektrik kesintisi, internet bağlantı sorunu vb.) sonlanırsa, son gün olan 9 Eylül’e kadar sınavınıza kaldığınız
yerden devam ederek sınavınızı tamamlayabileceksiniz. Her türlü sorunuz ve talebiniz için aosdestek.anadolu.edu.tr sitesine yapabiliyorsunuz.

ATA AÖF – Yzz Okulu Sınavı 9 Eylül 2020 tarihinde saat 10.00 ile 21.30 saatleri arasında

  • Sınav sistemimiz 9 Eylül 2020 tarihinde saat 10.00 ile 21.30 saatleri arasında sizlerin erişimine açık olacaktır. Sınav sistemimize https://esinav.ataaof.edu.tr/ adresini kullanarak doğrudan erişebilirsiniz. Ancak belirtilen saat aralığının sonlarına kalmanızın yoğunluk nedeni ile bağlantı sorunlarına yol açabileceğini göz önünde bulundurmanız önem arz etmektedir.
  • Her bir ders için 20 sorudan oluşan sınavın oturum süresi 30 dakikadır. Sınav ekranında yer alan sayaçtan kalan sınav sürenizi takip edebilirsiniz. Sınavı başlattıktan sonra 30 dakikalık süreniz başlar ve herhangi bir nedenden dolayı sınavdan çıksanız dahi 30 dakikalık sınav süresi azalmaya devam eder. Bu süre içerisinde “SINAVI BİTİR” butonuna tıklamazsanız 30 dakika tamamlandığında seçili cevaplarınız sisteme otomatik olarak gönderilir ve sınav oturumunuz sonlandırılır.

AUZEF – 3 Ders Sınavı 10-11 Ekim 2020

Mezuniyete Üç Ders Sınavına başvuru yapamayan öğrencilerimiz için 10-11 Ekim 2020 tarihlerinde Mezuniyete Üç Ders Sınavı yapılacaktır. Sınav ile ilgili detaylı bilgilendirme önümüzdeki günlerde yapılacaktır.

İstanbul Üniversitesi yaz okulu yerine mezun aşamasına gelmiş öğrencileri için 3 ders sınavı yapacak. Bu sınavın online olma olasılı çok yüksek olacak.

Sınavlara girecek tüm öğrencilere başarılar.

Kategori:Uncategorized

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın